OHAL Döneminde Yurt İçi ve Yurt Dışı Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler - Yomra Tours | Karadeniz Turları & Rent a Car| Trabzon | Turizm Acentas

Bloglar

OHAL Döneminde Yurt İçi ve Yurt Dışı Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL’in; seyahat engeli yaratıp yaratmadığı, dikkat etmeniz gereken noktalar ve bu durumun yurt içi/yurt dışı seyahat planlarınızı nasıl etkileyeceği konusunda kafanıza takılan ayrıntıların cevabını aşağıda bulabilirsiniz:

OHAL Döneminde Yurt İçi Seyahatleri

  • Kimliğinizi her daim yanınızda taşıyın. Üstte de belirttiğimiz gibi denetim ve kontrollerin sıklaştığı bu dönemde kimliğinizi yalnız tatile giderken değil, her an yanınızda bulundurmanız gerekli.
  • Kontroller sebebiyle; havaalanları, otogarlar ve tren garlarında eskiye nazaran çok daha uzun kuyruklar oluşabilir. Bu nedenle yurt içi yolculuklarınızda en az 2-3 saat öncesinden seyahat edeceğiniz noktada bulunmaya özen gösterin.

OHAL Döneminde Yurt Dışı Seyahatleri İçin Havalimanlarındaki Uygulamalar

Geçici bir süre için de olsa tüm kamu çalışanlarının, tüm kademelerdeki askeri personellerin, rektörler ve akademisyenlerin yurt dışına çıkışları kısıtlandı. Yurt dışına seyahat planı olanlar için uygulanan prosedürler aşağıdaki şekilde:

  • Yeşil pasaport sahipleri için havaalanlarındaki denetim artırıldı. Aktif olarak görev yapan devlet memurlarının ve bu kişilerin yeşil pasaport sahibi olan tüm yakınlarının, bağlı oldukları kurumdan aldıkları ”ilgili kişinin yurt dışına çıkışında sakınca yoktur.” ibaresinin yer aldığı ıslak imzalı belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Yeşil pasaport sahibi emekliler ise vize ihlal bölümünde GBT denetiminden geçtikten sonra, bağlı oldukları kurumdan yurt dışına çıkış izinlerini gösteren ”ilgili kişinin yurt dışına çıkışında sakınca yoktur.” ibaresinin yer aldığı ıslak imzalı belge, emeklilik belgesi, pasaport ve biletlerini yanlarında bulundurmalı.
  • Havaalanlarında aksayan uçuşlar ve artırılan güvenlik kontrolleri sebebiyle en az 4-5 saat öncesinden havaalanında bulunmanız gerekiyor.
  • Özel sektör çalışanları ve normal pasaportlu vatandaşlar; çalıştıkları iş yerine ait bir belge, seyahatleri için iş yerinden izin aldıklarına dair bir yazı ve e-devlet hesaplarından kolayca ulaşabilecekleri ‘SGK bildirim 4A Hizmet dökümü’ belgesini yanlarında bulundurmalı. İşverenlerin ise sahip oldukları iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.
  • Bu dönemde bazı hava yolu şirketlerinin, belli ülkelere yapacakları uçuşları değiştirme ya da iptal etme ihtimalleri bulunuyor. Yolculuğunuz öncesinde mutlaka ilgili web sayfalarından ya da telefon numaralarından seyahatinizle ilgili gelişmeleri kontrol edin.
  • Yurt dışına çıkmak isteyen öğrenciler yanlarında öğrenci belgelerini bulundurmalı. Yeşil pasaportlu öğrenciler ise yeşil pasaport sahibi ebeveyninin bağlı olduğu kuruma ait belgenin kopyasını yanlarında bulundurmalı.
  • Herhangi bir yerde çalışmayan vatandaşlar sigortasından yararlandığı yakınlarının sigorta dökümlerini; emekli ya da bağkura bağlı olanlar ise sigorta dökümlerini yanlarında bulundurmaya özen göstermeli.
  • Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölümle iletişime geçiliyor ve araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmazsa uçuşlarına izin verilmekte.
  • Gürcistan ve KKTC’ye gidecek vatandaşlar yukarıdaki evrakları yanında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanları ile geçiş yapabilirler.

OHAL Döneminde Yurt Dışı Seyahatleri İçin Gemi Limanlarındaki Uygulamalar

Gemi seyahatlerinde yolcuların yanlarında bulundurmaları gereken evraklar ve uygulanan prosedürler aşağıdaki şekilde;

· Bordo (normal) pasaport sahibi yolcuların yurt dışına çıkışlarında bir sorun bulunmuyor. Misafirler, SGK sorgulaması yapıldıktan sonra devlet memuru olmamaları halinde yurt dışına çıkabiliyor. Dolayısı ile bu sorgulama sürecinin daha hızlı yapılabilmesi için misafirlerimizin SGK sicil kayıtlarını yanlarına almaları öneriliyor.

· Aktif çalışan devlet memuru olan yolcuların yurt dışına çıkabileceğine dair izin kağıtlarını ve SGK kayıtlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

· Emekli devlet memuru yolcular ise kurumlarından yazı alarak yurt dışına çıkabiliyor. Yolcuların emekli kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

· Asker emeklisi yolcuların GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilerek yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise yurt dışına çıkışlarına izin veriliyor. Bu yolcuların yanlarında SGK dökümünün olması isteniyor.

· Yeşil pasaport sahibi yolcuların aktif görevde ise yurt dışına çıkmak için SGK hizmet dökümü ve çalıştıkları kurumdan izin kağıdı almaları gerekiyor.

· Ev hanımı olan yolcuların yanlarına herhangi bir evrak almasına gerek yoktur.

· Öğrenci olan yolcuların okullarından alınan öğrenci belgelerini ve öğrenci kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Son Güncelleme: 17.07.2017

Uyarı: Yukarıda bulunan bilgiler değişmiş veya güncelliğini yitirmiş olabilir. Herhangi bir aksaklık yaşamamak için lütfen seyahatinizden belirli bir süre önce detaylı araştırmayı yapıp, acentenizden bilgi alınız.


Bu haber 05-10-2017 tarihinde eklendi | 730 kez okundu